Türkçe

Türk dili hakkında sevdiğim bir şey, çünkü kültürleri ve duyguları aktarmanın benzersiz yolu. Ve bu çok kolay bir dil. Sizi seviyorum!

4 Likes

Merhaba Matías,

Bana Türkce zor, cünkü bana Türkce yazmak ve konusmak lazim, ama hic bir Türkler sehrim’de benimle Türkce kullanmak istediler, maalesef. Türkce cok logik bir dil ve logik seyleri seviyorum. Türk yemekler Almanya’da populär: Sik sik börek, simit, acma ve lahmacun yiyorum. Cok lezzetli! :slight_smile:

2 Likes

Evet, çok lezzetli ve çok tatlı…

3 Likes

Türk kelimeler: @hoopstats

duygu = die Empfindung, das Gefühl, der Sinn, der Eindruck

aktarmak = übermittlen, zitieren, transferieren

benzersiz = einzigartig

2 Likes

Türkçe ruhu olan bir dildir. :blush: Hepinize selamlar. :wave:t2::blush:

3 Likes

Benim içim en büyük seref. :pray:

2 Likes

Merhaba @hoopstats,

“Seref” ne demek, cünkü sözlügüm’de yok?

şeref = onur = honor
gürür = pride

Herkese merhaba!
Ben de Türkçe öğreniyorum. Bence çok ilginç ve güzel bir dil. Türk müziklerini de çok seviyorum, bir sürü iyi grup ve şarkıcı var. En sevdiğim grup Mor ve Ötesi.
Türkçe öğretmeye başladım çünkü Kölnlüyüm ve okulumda Türk arkadaşlarım vardı. 15 yaşındayken, okuldaki arkadaşlarımdan biri bana biraz Türkçe öğretti, Türk müziğini de benimle paylaştı. Yıllar sonra üniversitede bir dönem başlangıç kursu aldım, ama kurs bitince Türkçe öğrenmeyi bıraktım, maalesef.
En sonunda, bu yıl, 17 yıl sonra, karantina sırasında tekrar Türkçe öğrenmeye başladım. Şu an kendi kendime çalışıyorum ve İnternet’teki dil değişim arkadaşımı buldum. İki aydan beri her hafta Almanca - Türkçe dil değişimi yapıyoruz.
Siz neden Türkçe öğrenmeye karar verdiniz, nasıl başladınız, nasıl öğreniyorsunuz?

4 Likes

Kelimeler:

şeref = die Ehre (GER), de eer (NL)
gürür = der Stolz (GER), de trots (NL)

Tessekkür ederim, Matías!

Başlangıç seviyesindeyim ama mesajın neredeyse tüm anladim bu yüzden çok mutluyum! Türkçe öğrenmek istiyorum çünkü Türkçe okuduğum başka yabancı dillerden çok farklı, bence çok ilginç! Ayrıca, Türkçe yemeği ve müziği çok seviyorum!

Başlangıçta, Türkçe öğrenmek için, bir podcast dinledim (https://www.languagetransfer.org/). Bu podcast acemiler için çok kullanışlı!

Şu an konuşma/dinleme pratik yapmak için, italki kullanıyorum, yazma/okuma pratik yapmak için, Tandem uygulaması kullanıyorum ve gramer öğrenmek için, https://elon.io/ adlı bir websitesi kullanıyorum.

(Feel free to correct my hatalar :grin:)

2 Likes

Bu kadar çok Türkçe konuşan insanlar görmek beni çok mutlu ediyor. Ben lisedeyken Türkçe öğrenmekle ilgilenmiştim ama üniversitede öğrenmeye başladım. Daha sonra Türkiye’de bir değişim programı yaptım ve orada gazeteci olarak çalışmaya başladım. Bir yıl Türkiye’de yaşadım ve Türkçe o zamandan beri hayatımın bir parçası.

1 Like

Konuşalım mı? Yarın 11’de (İstanbul saati) Multılıngual Europe odasında buluşalım.

Merhabalar!
Bu hafta sonu için Türkçe pratik seansı planlayalım mı? Buraya size uygun saati Londra saati ile yazın! :wink:

Hello!
Shall we have a Turkish language practice session this weekend? You write the most suitable time for you on London’s timezone! :wink:

1 Like

Merhaba!
The best time for me would probably be 5PM (Londra saati) on Saturday, but I am very flexible around that!
Sadly I have never practiced speaking, so i might be more listening than anything, if that is okay for you! :slight_smile:
Teşekkürler!

2 Likes

5 PM Londra saati de benim için uygun. O zaman buluşmalı mıyız?

Hey ! Here is a native :slight_smile: . We can come together in a session. Also we can do it in discord if you wish for further time.

1 Like

Hi everyone,
I would like to start with self-study of Turkish. There are no books of Turkish in Czech Republic, so I would like to ask if you have some experience with study books in English or Italian for Turkish language. I would order it on Amazon or so. I like structured grammar and vocabulary, not just the conversational books. Is there any good study book for Turkish? Thank you

For those who wants to have a zoom session but haven’t checked the programme. ^.^ There is one (Greek & Turkish) tomorrow at 7 o’clock (London Time) at Earth Multilingual World chat room.

See y’all there! :relaxed: :tr:

1 Like

Merhaba @liaands @hoopstats and others maybe interested,

Please allow me writing in English to announce our Turkish meetings in the Venus Room scheduled every Monday at 19:00 pm GMT (London time) = 20:00 pm CET (Berlin time).

Görüsürüz,

Jolien

3 Likes