Limba română

Să practicăm un pic de limba română. Ce faceți voi în timpul liber, care sunt motivațiile lingvistice, care vă plac la limba și cultura română … Este incredibil!

3 Likes

Eu învăț limba română pentru că poveștile lui Vlad al III-lea. Îl iubesc foarte mult. Foarte putini oamenii par să studieze limba. Este favoritul meu. :romania: Vreau să mă întorc în România în curând.

3 Likes

Mi-era teamă că nimeni n-a făcut unul dintre postările ăstea pentru limba română, dar ați făcut una deja, mă bucur! Și eu o învăț, am inceput pentru că prietena mea e Romăncă, dar și îmi place foarte mult cultura, mâncarea, natura, muzica… totul, de fapt. E păcat că nu sunt mulți oameni care o studiează.

2 Likes

Salut dragilor :slight_smile: nu știu care este politica conferinței când vine vorba de corecții, dar dacă vreți, aș putea să vă corectez unele greșeli pe cale le-ați făcut în scris. Eu personal cred ca este extrem de important ca greșelile - în cazul oricărei limbi străine învățate - să fie corectate îndată ce apar, ca să nu se “fixeze” incorect, deoarece este mult mai greu de (auto)corectat ulterior, după ce v-ați obișnuit deja cu forma greșită.

Eu m-am născut și am locuit în România în primii mei 32 de ani, dar româna nu este limba mea maternă, deși o vorbesc la nivel matern - cel puțin o vorbeam în trecut, căci de când locuiesc în Berlin, nu o mai folosesc absolut deloc, și n-aș fi crezut ca voi uita atât de mult în decursul celor 3 ani departe de acasă :sweat_smile: - așadar ma bucur să am posibilitatea de a o folosi acum (chiar și dacă doar în scris, și doar puțin).

Româna este într-adevăr o limba frumoasă și interesantă. Ceea ce îmi place cel mai mult, este că e o limbă “mosaic” cu foarte multe cuvinte din alte limbi cu care avuse contact dealungul deceniilor (latină, rusă, turcă, franceză, maghiară, germană, etc.) ceea ce arată cât de prietenoși și adaptivi sunt românii :slight_smile:
Un alt aspect frumos este cât de descriptivă este limba. Fiindcă strămoșii românilor erau o națiune sedentară (mai ales în munți, cu aer curat și floră/faună formidabilă), limba s-a dezvoltat într-o direcție poetică, motiv pentru care partea probabil cea mai valoroasă a culturii este lirismul/poezia (vezi Eminescu, Bacovia, etc)

3 Likes

Bună! De la începutul blocării COVID 19 și eu am început să învăț limba română. Mi se pare deosebit de interesant să compar româna cu celelalte limbi romane majore (franceză, spaniolă, italiană, portugheză și latină). Cred că limba română este foarte frumoasă și mă bucur că pot scrie aici în limba română. De ce înveți voi limba română?

1 Like

Eu asemenea sunt hyperpolyglot! Pentru mine este cel mare onoare sa fac prieteni cu tine si sa vorbesc cu tine în limba romana. Multumesc! Köszönöm!
Bine ati venit! Salut de la Buenos Aires, Argentina.

1 Like

Eszter, salut, îți amintești de Berlin? Mă bucur foarte mult să te ”revăd” aici :slight_smile:

1 Like

Vreau să călătoresc în România cât mai curând posibil. Este o țară frumoasă și nu am vizitat suficient. Am văzut multe locuri minunate, dar sunt mai multe de văzut. De îndată ce voi putea, voi vizita din nou.

1 Like

Bună ziua tuturor! Eu sunt româncă, locuiesc in Alba Iulia! e foarte interesant să văd că lumea vrea să inveţe limba română!

1 Like

Ciao Stefano!! :smiley: Sigur că-mi amintesc (mai ales când gătesc sau mănânc ceva cu coriandru :wink:)! Sper să ne revedem și live în curând :slight_smile:

1 Like

@V_Eszter @Stefano Incredibil! Doi prieteni hiperpoligloti cu noi! Mă simt atât de fericită că vă găsesc!

Bine ai venit, Alina! Am un prieten al Alba Iuliei care locuiește în Polonia. Numele lui este Samuel. L-am întâlnit la Mundo Lingo, în Buenos Aires.

Multumesc. Da, ne place să călatorim. Eu nu am ajuns atât de departe încă :smiley:

1 Like

Bună tuturor. Am inceput să studiez limba română pentru că am auzit un cântec în limbă română și m-am plăcut foarte mult (limba). M-am simțit cam prost pentru că niciodată n-am știut că limba română este o limbă latină. E foarte păcat pentru că sunt din Belgia (limba ma maternă este franceză) și aici locuiesc mulți români. Oricum, am început să studiez acum 7-8 luni și pentru mine română este cea mai frumoasă limbă latină. Vreau să călătoresc în România și îmi place să studiez limbi străine. Ăsta este motivul pe care eu studiez.
Cred că am facut multe greșeli în acest scurt text. Vă rog, nu ezitați să mă corectați.

3 Likes

Te descurci foarte bine. Felicitari! Eu invat germana de 9 luni, dar scriu mult mai gresit. Bravo!!

1 Like

Îți mulțumesc mult. Cred că germana este o limbă mai complicată. Am încercat să studiez-o dar nu m-am plăcut foarte mult

Daca nu iti place e mai greu. Mie imi place foarte mult. Doar ca nu am atat de mult timp la dispozitie, cum as vrea.