Język polski

Czołem!

Zacząłem się uczyć polskiego wiele lat temu, bo brzmi śmiesznie :wink: Ale teraz naprawdę bardzo się cieszę, bo współpracuję z wieloma Polakami i ugaszczam często gości z Polski w pracy (jestem badaczem na uczelni w Anglii Północno-Zachodniej.)

Co ja u Polaków lubię: umieją się bawić! I są bardzo gościnne. Z punktu widzenia zawodowego są też bardzo otwarte na współpracę. Czuję się w Polsce jak nastolatek :slight_smile:

Jakie Wy mieliście z Polakami przygody?

Bardzo lubię mimochodem pogadać z innymi Niepolakami, jednak rzadko mam okazję…

4 Likes

Siemanko, jestem Michał. Mam 32 lata, mieszkam w Chrzanowie niedaleko Krakowa.

Bardzo dobrze wysławiasz się po polsku, jestem pod wrażeniem!

Mam pytanie, byłbyś może zainteresowany rozmową na Skype? Moglibyśmy rozmawiać trochę po polsku a trochę po angielsku. Daj znać co o tym sądzisz, pozdrawiam!

1 Like

Siema Timothy! To Israel w Anglii.

Niestety nie jestem polakiem, ale polski jest w tym momencie moim ulubionym językiem. Trochę się uczyłem 5 lat temu a teraz często szukam okazji na rozmowę z byle kim (poza codziennym oglądaniem filmików na YouTube).

Jak masz ochotę to móglibyśmy razem ćwiczyć obaj jako uczniowie.

2 Likes

Siema! Byłoby fajnie pogadać: może po konferencji? Mam dużo pracy, bo muszę wystąpić też na innych konferencjach związanych z moją pracą.

Akurat często jestem w Krakowie. Akurat planowałem lecieć jutro do Krakowa, ale z powodów COVID-19 zabroniono mi wyjazdy zagraniczne…

No niestety takie czasy :grinning: Odezwij się jeśli byłbys chętny kiedyś pogadać. Ja muszę jak najwięcej rozmawiać po angielsku bo rozumiem bardzo dobrze ale mam czasem problemy z przedstawieniem swoich myśli. A co ciekawego porabiasz w Krakowie? Praca? Pozdrawiam!

Cześć wszystkim! Chyba nie mowię po polsku tak dobrze jak wy, ale sprobuje. Mieszkam w Polsce od trzy lata, posuwam się z wolna z językiem. Na początku było bardzo trudno i często chciałem przestawać, teraz jestem na poziomie gdzie mogę pogadać i rozumieć dużo co się staje dokoła mnie (ale powtórzenie zwykle jest potrzebne!)

Cześć! Pytanie: są tu może Ślążacy? Moja mama pochodzi ze Śląska, z Tarnowskich Gór. A rodzina mojego dziadka pochodzi z Bytomia, i rodzina mojej babci z opolskiego. Jestem bardzo dumny z tego, że jestem pół Ślązakiem:) Jestem w ogóle zachwycony tymi rejonami Europy, gdzie ludzie żyją pomiędzy kulturami, jak na przykład Alsace we Francji. To chyba bo ja też żyję pomiędzy kulturami.
Słyszeliście o śląskiej gwarze? https://youtu.be/IUJLLtMrmCg

1 Like

Cześć Motz. Każdy Polak słyszał o śląskiej gwarze. Ja jestem z Małopolski, województwa graniczącego ze Śląskiem. Mieszkam bardzo blisko Katowic, często tam bywam więc styczność z gwarą mam. Ślązacy na ogół używają gwary tylko wtedy kiedy rozmawiają sobie we własnym gronie w przeciwnym razie mówią normalnie po polsku.

1 Like

Może ktoś by chciał razem ćwiczyć na earth exchange kiedyś w pozostałym tygodniu?

1 Like

Cześć! gdyby ktoś chciał pogadać po polsku, to nie ma problemu. Chętnie pomogę.

1 Like

czy ktoś tutaj będzie wolny w czwartek? albo sugerować jakiś inny czas

Tak, nie wiem, w jakiej jesteś strefie czasowej. Ja mogę od 18 do 19 albo po 20:30, (cest, czas tak jak w Warszawie).

Ja też chętnie rozmawiałabym z wami. Jestem w domu z dziećmi. Mieszkamy w Massachusetts, USA więc jesteśmy w strefie czasowej jak Nowy Jork i Montréal. Dzieci zwykle śpią o 13tej (19h w Polsce) ale mogę rozmawiać później. Przed tym było by za trudno dla mnie (“unless” usną wcześniej ale ja w to wątpię)

Ja wolałbym porozmawiać wcześniej, o 19h, ale o 20:30 mógłbym też. czyż ktoś wie jak ustawić sesję na programie?

Jutro o 19 będę akurat na kursie online esperanto. Do 17 jestem w pracy. Możemy się więc umówić jakoś na 20:30 cest. Nie wiem, czy trzeba gdzieś zarezerwować miejsce i jak to się robi…

zapytam w grupie fb!

Daj nam znać jeśli rozmawiamy jutro o 20:30 i gdzie. Wydaje mi się, że możemy iść do sali “Slavic” w “Earth Exchange”. Co myślicie?

Hej! 20:30 jest ok. Możemy spróbować Slavic, a jak nie to może coś innego będzie wolne.