Čeština

Ahoj lidí. No, čeština není moje rodný jazyk ale to se mi líbí takže myslel jsem že můžu začal tento fórum.

Jestli jsi z Česku kde bydlíš? Co je tvoje oblíbené místo v Česku a co je dobrá tradice že znáš?

Jestli ne proč učíš se český a jak dlouho? Byl jsi v Česku a kde?

2 Likes

Nemluvím česky, ale cestoval jsem do Prahy a Brna a doufejme, že brzy zavítám do Plzně.

1 Like

das habe ich nicht verstanden :’(

Ahoj! I studied Czech before going to the Czech Republic for the second time, and tried to practice it often while either in Brno, Ostrava, or Prague. On my first trip, I went to Prague and Plzen, but I didn’t speak much of it. I was never good at writing it, I only wanted to practice speaking it. I don’t speak much of it now, I’m likely to mix it with Slovak. LOL.

1 Like

Ahoj, narodil jsem se a žiju v Praze. :wink:

Jmenuji se taky Martin.

3 Likes

Libi se mi Česká republika, protože je malé země ale má hodně různých hezkých míst země je malé, ale koncentraci zajímavých míst je vysoká! Dřív jsem bydlel nedaleko od ČR a často jsem navštívil Ústecký kraj a České Švýcarsko aby jít na procházku. Český ráj také je super: ačkoliv jen jedenkrát jsem tam byl, od dávná chci tam vrátit. Byl jsem asi už průměrné 50krat v Praze ale při každým návštěvě nacházím něco nového. Olomouc je nejhezčí místo, ja tak soudím :slight_smile: moc se mi líbí, jak Češi mluví … legrace akcenty mají :slight_smile:

2 Likes

Ahoj všichni! Já jsem Alexandra a učím se česky 10 měsíců. Moje oblíbené místo v Česku je Jeseník. Byla jsem v Česku čtyřikrát.

2 Likes

Ahoj :slight_smile:
Myslíš město Jeseník nebo hory Jeseníky?
Jeseníky je název pohoří (pohoří=hory) a Jeseník je město. Je legrační, že Jeseník leží v Jeseníkách :smile: Obojí, město i hory jsou nádherné.
V Jeseníkách je rovněž městečko (městečko=malé město) Karlova Studánka. Je tam nejčistší vzduch. Proto tam jsou lázně zaměřené na dýchací cesty. Kdysi se tam jezdil léčit i Václav Havel (to byl český prezident).

Moc krásná je i Jižní Morava. Jsou tam vesnice s krásně pomalovanými domky. Jižní Morava je známá i vinicemi a dobrým vínem.

Český akcent: v Čechách a okolí Prahy se mluví dlouze. Hlásky se prodlužují. Na opačném konci České Republiky je Ostrava. V Ostravě se mluví krátce. I dlouhé hlásky se zkracují, například: uhlí říkají uhli; horník říkají hornik a podobně.

V Česku se točí různé hollywoodské filmy. Například některé části Letopisů Narnie se točily na Barrandově (všechny scény s vodou), nebo v Tišských stěnách v Českosaském Švýcarsku. Točilo se také v Adršpašských skalách – děti procházejí skalní gotickou bránou, která patří k tomu nejzajímavějšímu, co ve skalním městě vytvořil člověk.

Dále se zde natáčely některé scény filmů Mission Impossible, Casino Royale, Amadeus a tak dále…

1 Like

Ahoj :slight_smile: Myslím město Jeseník, ale hory Jeseníky jsou taky hezké!
Byla jsem v Ostravě dvakrát, ale ten přízvuk je těžké pro mě rozumět. :smiley: Mám učitele z Praze a rozumím ho dokonale :smiley: Tak to je legrační.

2 Likes

V Ostravě jsem byl na ulici Stodolní (před 16 let). Dost divoký večer :slight_smile:

2 Likes

Fajn, že slyšíš různé akcenty: moja čeština je příliš špatná aby slyšet rozdíly mezi Prahou a Ostravou :slight_smile:

Doufám, že někdy bude se točit BOLLYWOODSKY film: těším se na zpívání s hezkou českou krajinou :slight_smile:

No tak to by bylo hustý :joy: (v tomto kontextu slovo ‘hustý’ je podobné anglickému ‘cool’)

Možné hovorové alternativy první věty:

  • To by byl mazec!
  • To by byla šupa!
1 Like

Dost záleží na tom, koho jsi potkala. Jestli mluvili hovorově ‘po ostravski’ tak některým výrazům mají problém rozumět i Češi z Čech. :woman_shrugging:t2:

O pár kilometrů dál od Ostravy, směrem k polským hranicím se mluví ‘po našimu’/slezštinou/cieziński. Je to mix místního nářečí, češtiny a polštiny (i když blíž to má asi k polštině). A tomu rozumí hlavně místní, většina lidí z Ostravy by se asi moc nechytala (‘nechytat se’ je hovorově ‘nerozumět’/‘nechápat’) :+1:t2: Ale zase Weltbummler78 by něčemu asi rozuměl, protože se domluví jak česky, tak polsky

1 Like

Ahoj všichni! Já se učím česky protože mám českou přítekyně.

Máte ublíbené české online zdroji? Když jsem začal, hodně jsem používal webové stránky SlowCzech, je to skvelý zdroj! Teď poslouchám každý den Zdeňkův Česky Podcast, moc se mi líbí.

Přeji všichni hezký den!

Edit:
Tady je odkaz:

4 Likes

Děkuju, že jsi se zmínil ten podcast. Hledám vždy podcasty, které můžu stáhnout na můj telefon.

Ahoj, všetci! Volám sa Brandon a bývam v Washington, DC. Nehovorím po česky ale hovorím trochu po slovensky pretože rodičia mojej ženy je z Bratislavy. Šiel som jeden raz do Prahy a miloval som ju! Teším sa, keď tam pôjdem znova.

Okrem jazykov, mám rád hokej a cestovanie. A vy??

1 Like

Ahoj Martín,
Jsem Češka a bydlím v Praze. Miluju cizí jazyky (ale to asi všichni lidé tady :sweat_smile: ). Mám ráda Prahu, ale ještě více mám ráda českou přírodu. To znamená například České Švýcarsko, Český Ráj, Krkonoše apod. Byl jsi někdy v České republice?

To je hezké, že se učíš česky kvůli přítelkyni. Můj přítel je Řek a než jsme spolu začali chodit, tak se učil česky. Teď už se mu nechce a mluvíme pořád anglicky. Když na něj mluvím jen česky, tak je naštvaný.